Tajwan: historia i kultura

Kilka porad dotyczących tego, co wypada i co nie wypada na Tajwanie w oparciu o historię wyspy.

Krótka historia wyspy:

3000 p.n.e – 1624 n.e

W tym okresie cały Tajwan zamieszkują plemiona aborygeńskie, a wyspa nie jest zjednoczona przez jednego władcę (stanie się to dopiero w XX wieku). Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji o tajwańskich aborygenach, przeczytaj mój wywiad z reżyserką Lahą Mebow.

Zdjęcie: tajwańscy aborygeni sportretowani przez Holendrów, 1670 r. Źródło: wikimedia

.

1624 – 1662

Okres kolonizacji holenderskiej na wybrzeżach Tajwanu oraz wzmożonej imigracji z Chin, zachęcanej przez Holendrów, aby rozwijać rolnictwo i pobierać wysokie podatki od swojej nowej kolonii. Okazjonalne bunty osadników osłabiają władzę kolonistów.

Zdjęcie: upadek Fortu Zeelandia w 1662 r. Źródło: wikimedia

.

1662 – 1683

Generał Koxinga, lojalista upadłej dynastii Ming, ucieka na Tajwan i przepędza Holendrów. Koxinga jest wsparty przez aborygenów, którym obiecał amnestię. Celem generała jest stworzenie z Tajwanu bazy wojskowej i odzyskanie Chin z rąk nowej dynastii Qing.

Zdjęcie: pomnik Koxinga w Xiamen w Chinach. Źródło: wikimedia

.

1683 – 1895

Armia nowej chińskiej dynastii Qing kończy rząd rodziny generała Koxinga, odbijając Anping (dzisiejszy Tainan). Rozpoczyna się 200 letni okres rządów chińskich na wyspie, w którym to chińscy osadnicy krok po kroku przejmują kontrolę nad większością wyspy, przepędzając bądź asymilując aborygenów. Sam wschód wyspy jest nadal opanowany przez aborygenów aż do nastania ery japońskiej.

Zdjęcie: chińska ilustracja z Illustrations of Taiwan’s Savage Villages, 1745. Źródło: wikimedia

.

1895 – 1945

Po przegranej wojnie Chin z Japonią Tajwan staje się kolonią japońską zgodnie z traktatem pokojowym Shimonoseki. Japończycy po raz pierwszy w historii podbijają całą wyspę. Mimo opresji kolonialnej okres ten jest kojarzony na Tajwanie głównie z postępem modernizacyjnym.

Zdjęcie: podpisanie traktatu Shimonoseki, 1895 r. Źródło: wikimedia

.

1945 – 1996

Po II wojnie światowej Tajwan znajduje się pod autorytarnymi rządami Kuomintangu, który przegrał chińską wojnę domową. Przywódcami Tajwanu są kolejno: Chiang Khai-shek (1950-1975) oraz jego syn Chiang Ching-kuo (1978-1988).

Zdjęcie: Chiang Khai-shek i Dwight Eisenhower, 1960. Źródło: wikimedia

.

1996 – dzisiaj

Następca Chiang Ching-kuo, urodzony na Tajwanie pro-demokratyczny Prezydent Lee Teng-hui, organizuje pierwsze demokratyczne wybory na wyspie w 1996, które wygrywa. Rozpoczyna to trwający do dzisiaj okres tajwańskiej demokracji.

Zdjęcie: Lee Teng-hui w 1996 r. Źródło: The Diplomat

.

Informacje kulturowe:

Tajwańczycy są wyjątkowo uprzejmi, serdeczni i pomocni, ale zdystansowani i często nieśmiali. W kłopotliwych sytuacjach reagują nerwowym śmiechem. Unikają kłótni i agresji, a w sytuacjach konfliktowych zawsze starają się załagodzić sytuację.

Zdjęcie: market noworoczny w Tainan, 2022.

.

Należy unikać nazywania Tajwanczyków ,,Chińczykami”, lub elementów ich kultury ,,chińskimi”. Należy używać słów ,,Tajwańczyk”, ,,tajwański”. Bez względu na opinie polityczne danej osoby, jest to bezpieczniejszy wybór.

Zdjęcie: protest przeciwko wojnie na Ukrainie w Tajpej, 2022.

.

Należy unikać wsadzania pałeczek pionowo w jedzenie, jak i używania jednej pałeczki przy posiłku. Pierwsze jest robione przy ceremonii pogrzebowej, drugie uchodzi za niegrzeczne. Jest to powszechna zasada w Azji.

Zdjęcie: sakuraco

.

Podobnie jak w Japonii, w tajwańskiej kulturze biznesowej ważne jest są wizytówki, które przyjmujemy i dajemy obiema rękami.

Zdjęcie: livinginjapan

.

Tajwańczycy z reguły darzą dużą sympatią Japonię i kulturę japońską. Okres japoński na wyspie jest często romantyzowany i kojarzony z rozwojem przemysłu i postępem. Japonię i Tajwan łączą także silne relacje biznesowe.

Zdjęcie: tajwańska artystka pokazuje swoją ilustrację, która brała udział w konkursie mangi w Japonii. Źródło: taiwantoday

.

Najważniejszymi językami na Tajwanie są chiński mandaryński pisany tradycyjnymi znakami oraz dialekt chińskiego zwany tajwańskim lub Hokkien. Do mniejszości należą języki Hakka oraz aborygeńskie. Dominacja mandaryńskiego to efekt celowej polityki Kuomintangu po II wojnie światowej.

Zdjęcie: grafitti w Tainan, 2022.

.

Najważniejsze partie polityczne to Demokratyczna Partia Postępowa (DPP), zwana zielonymi, oraz Kuomintang (KMT), zwana niebieskimi. DPP jest kojarzona z tajwańską tożsamością, podczas gdy KMT uchodzi za prochińską.

Zdjęcie: taiwannews

.

Chcesz dowiedzieć się czegoś o geografii i najpiękniejszych rejonach Tajwanu? Zapraszam tutaj.

3 Comments

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *