Tajpej: co zobaczyć? Najważniejsze atrakcje.

Zapraszam do mojego krótkiego przewodnika po najważniejszych atrakcjach stolicy Tajwanu. Miałam szczęście mieszkać w Tajpej ponad trzy lata, w związku z czym znam to miasto od podszewki. Tajpej jest nowoczesnym azjatyckim miastem, jednak w odróżnieniu od Sinagpuru czy Seulu sprawia przyjemne, relaksujące wrażenie. Tajwan żyje w zupełnie innym trybie niż większość jego północno-azjatyckich sąsiadów, a pogodne i uprzejme usposobienie jego mieszkańców sprawia, że czas na wyspie płynie wolniej i spokojniej. Nawet Tajpej, mimo że jest stolicą, pozwoli nam odpocząć po zatłoczonych ulicach Szanghaju lub Tokio.

Tajpej
Jesienny zachód słońca na Narodowym Uniwersytecie Tajwańskim.

W jakich miesiącach najlepiej odwiedzić Tajpej?

Należy unikać miesięcy letnich, czyli od czerwca do września. Miasto jest wtedy gorące, słoneczne i duszne, a „wakacje w ciepłych krajach”, ale w betonowej dżungli, nie będą najlepszym przeżyciem. W sierpniu brałam tutaj prysznic nawet do trzech razy dziennie. Dlatego też zdecydowanie polecam okres jesieni i wiosny, czyli październik – początek grudnia i marzec – początek maja. Zima w Tajpej także jest dobrym okresem, możemy jednak trafić na chłodniejszy tydzień, a Tajwan nie używa ogrzewania. Zalecam także ostrożność w maju – jest to początek pory deszczowej, trwającej przez całe lato. Co prawda majowe upały nie są aż tak zabójcze jak lipcowe czy sierpniowe, ale możemy spędzić sporą część czasu w mieście pod parasolem.

Targ noworoczny na ulicy Dihua w Tajpej, 2023 r.

Jak duże jest Tajpej i ile ma ludności?

Całą aglomerację miejską składającą się z Tajpej i Nowego Tajpej zamieszkuje ok. 10 milionów ludzi, w tym nieco ponad 2,5 miliona w samym Tajpej. Jak na azjatyckie standardy wcale nie jest to więc duże miasto. Dla porównania, powierzchnia Pekinu jest ponad 60 razy większa od powierzchni Tajpej.

Jak dostać się do Tajpej z Taoyuan International Airport?

Tranzyt z lotniska jest bardzo prosty: należy udać się do metra (Airport MRT). Zauważymy oznakowanie do niego już przy wyjściu z strefy odbioru bagażu. Istnieją dwa rodzaje pociągu, express i commuter. Pociągiem ekspresowym dojedziemy na tajpejski Dworzec Główny w nieco ponad 35 minut. Pociąg commuter zajmie niewiele dłużej.

Uwaga: należy kupić żeton do przejazdu, w związku z czym najlepiej jest mieć przy sobie gotówkę. Możemy ją wypłacić z bankomatu. W razie jakichkolwiek problemów pomocy udzielą nam pracownicy stacji. Co więcej, Airport MRT nie posiada tranzytu nocnego! Ostatni pociąg odjeżdża około 11 w nocy. Warto liczyć się z tym, że w godzinach nocnych wydamy ponad sto złotych na taksówkę.

Komunikacja miejska w Tajpej:

Jest bardzo prosta i dobrze zorganizowana. Do większości miejsc dojedziemy metrem. Więcej o metrze i biletach poniżej.

Waluta tajwańska: gdzie wymienić?

Jeśli przywieźliśmy ze sobą dolary, możemy je wymienić w jakimkolwiek banku w Tajpej. Należy pamiętać, że musimy mieć przy sobie paszport. Ewentualnie możemy też wypłacić gotówkę z bankomatu. Warto pamiętać, że w Tajpej większość restauracji i innych miejsc używa gotówki, w związku z czym należy zawsze mieć przy sobie trochę banknotów.

Ile czasu potrzebujemy w Tajpej?

Osobiście uważam, że wystarczy około 3 dni. Potem możemy udać się w inne części wyspy lub pojeździć po okolicy, co stanowczo polecam. Tajwańska natura jest niesamowicie różnorodna, a z samego Tajpej dostaniemy się do wielu interesujących miejsc autobusem. Zdecydowanie za to polecam włączenie Jiufen do naszego trzydniowego pobytu. O atrakcjach w okolicy Tajpej przeczytasz tutaj.

Tajpej: co zobaczyć?

Poniżej znajdziemy krótki opis najważniejszych miejsc w Tajpej. Od ciebie zależy, do których miejsc zechcesz udać się najbardziej.

ŚWIĄTYNIA LONGSHAN 龍山寺

Tajpej

Świątynię zbudowano w 1738 roku w miejscu, gdzie według legendy zawieszono wcześniej na drzewie amulet bogini Guanyin. Ozdoba zaczęła promieniować ostrym światłem, przez co ludzie uznali miejsce za święte. Formalnie poświęcona Guanyin, stanowi również świątynie wielu innych bóstw buddyjskich, taoistycznych i konfucjańskich.

Dojazd: MRT Longshan Temple Station, Exit 1

CHIANG KAI-SHEK MEMORIAL HALL 中正紀念堂

Kompleks budynków w centrum Tajpej wzniesiony ku pamięci byłego prezydenta Republiki Chińskiej – Czang Kaj-szeka. Hala Pamięci leży we wschodniej części,  otoczona jest parkiem. Cały kompleks ma około 250 000 metrów kwadratowych.  Mieści się w nim również Teatr Narodowy i Narodowa Sala Koncertowa.

Tajpej

Dojazd: MRT Chiang Kai-Shek Memorial Hall Station

NARODOWE MUZUEM PAŁACOWE 國立故宮博物院

Tajpej

Umieszczono tu dzieła wywiezione z Zakazanego Miasta w Pekinie podczas ewakuacji Kuomintangu na Tajwan. W muzeum przechowywana jest największa na świecie kolekcja sztuki chińskiej, składająca się z około 650 tysięcy eksponatów. W zdecydowanej większości pochodzą one z cesarskiej kolekcji sztuki zgromadzonej przez cesarza Qianlonga.

Dojazd: MRT Shilin Station, Exit 1 -> bus do muzuem

XIMENDING 西門町

Dzielnica rozrywkowa w zachodnim Tajpej,  oferująca szeroki wybór restauracji oraz sklepów, w tym z modną odzieżą i akcesoriami w wielu stylach, między innymi w japońskim i chińskim. Ximending jest podobne do Shibuya w Japonii, i słynie z różnorodności rozrywek i zajęć, które przyciągają dużą liczbę młodych ludzi.

Tajpej

Dojazd: MRT Ximending Station, Exit 6

TAIPEI 101 台北101

Tajpej

Liczący 509,2 m wieżowiec znajdujący się w dzielnicy Xinyi, do 2010 roku najwyższy ukończony budynek świata. Wieżowiec posiada 101 kondygnacji nadziemnych oraz 5 podziemnych, a na 91 piętrze znajduje się taras widokowy. Wokół znajdują się popularne centra handlowe i restauracje.

Dojazd: MRT TAIPEI 101 / World Trade Center Station, Exit 4

BEITOU 北投

Znajdujący się na północy miasta kompleks gorących źródeł, położony u podnóża Parku Narodowego Yangminshan. Beitou jest bogate zarówno w walory przyrodnicze, jak i historyczne i kulturalne. Warto odwiedzić Beitou Hot Springs Museum, Taiwan Folk Arts Museum oraz Publiczną Bibliotekę w Beitou. Późnym popołudniem w ramach relaksu można odwiedzić hotel z gorącymi źródłami.

Dojazd: MRT Beitou Station, Exit 1, 2

DADAOCHENG 大稻埕

Dadaocheng to dzielnica w zachodniej części Tajpej, gdzie zachowała się stara zabudowa w stylu dynastii Qing z drugiej połowy XIX wieku. Szczególnie ciekawa jest ulica Dihua (迪化街) , gdzie znajdują się małe sklepiki z herbatą i smakołykami. Co więcej, Dadaocheng Pier Plaza na brzegu rzeki oferuje kilka barów z widokiem na drugi brzeg.

Dojazd: MRT Daqiaotou Station, Exit 1; Shuanglian Station, Exit 2

MAOKONG GONDOLA 貓空纜車

Kolejka liniowa zawieszona nad wzgórzem Maokong. Jej długość wynosi ponad 4 km, a zatrzymuje się na kilku stacjach, w tym przy Tajpej ZOO oraz przy świątyni Zhinan. Na wzgórzu Maokong znajduje się wiele pięknych szlaków herbacianych, sklepów z herbatą oraz malowniczych świątyń, przez co jest to świetne miejsce na całodniową wycieczkę.

Dojazd: MRT Taipei Zoo, Exit 2

ELEPHANT MOUNTAIN 象山

Tajpej

Szlak turystyczny położony w pobliżu dzielnicy Xinyi oraz wieżowca Taipei 101. Na szczycie góry rozpościera się piękny widok na całe miasto. Najlepszy czas na wspinaczkę to późne popołudnie, kiedy to można podziwiać krajobraz Tajpej przy zachodzie słońca. Wycieczka na szczyt trwa około 15-20 minut.

Dojazd: MRT Elephant Mountain Station, Exit 2

TAMSUI 淡水

Tamsui to miasteczko około 40 minut jazdy metrem na północ z Tajpej, szczególnie popularne w weekendy. Zabudowa Tamsui jest bogata w różne style architektoniczne, a Tamsui Old Street to przypominająca promenadę ulica pełna sklepów i przekąsek. W Tamsui znajduje się też Fort San Domingo, który został zbudowany przez Hiszpanów w XVII wieku.

Dojazd: MRT Tamsui Station, Exit 1, 2

ŚWIĄTYNIA KONFUCJUSZA W TAJPEJ 臺北孔子廟

Tajpej

Świątynia poświęcona Konfucjuszowi, znajdująca się w dzielnicy Datong. Wzniesiona została w 1879 roku. Pierwotne zabudowania zostały zdewastowane przez wojska japońskie podczas wojny chińsko-japońskiej w latach 1894-1895 i rozebrane w 1907 roku. Obecna świątynia to rekonstrukcja z 1925 roku.

Dojazd: MRT Yuanshan Station, Exit 2

Tajpej: informacje transportowe

Poniżej znajduje się aktualna mapa metra w Tajpej, udostępniona przez oficjalną stronę Metro Taipei, oraz informacje na temat zakupu biletów, karty SIM i ogólnych zasad życia w mieście:

Tajpej

Dodatkowe informacje:

NAPIWEK:

Inaczej niż w Polsce, opłaty dla obsługi są zazwyczaj wliczane z góry do rachunku i wynoszą około 10% ceny posiłku. Na Tajwanie nie ma zwyczaju zostawiania napiwku na stole.

CONVENIENCE STORES:

W bieżących potrzebach warto odwiedzić całodobowe sklepy jak 7-eleven, Family Mart, Hi-Life czy OK Mart. Oprócz produktów spożywczych oferują szeroki wachlarz usług takich jak zakup biletów, usługi pocztowe, wypłacanie gotówki, czy też drukowanie dokumentów.

KARTA SIM:

Do nabycia wyłącznie w autoryzowanych serwisach (jak. np. Taiwanmobile, FET, Chunghwa Telecom) za okazaniem paszportu.

WAŻNE NUMERY:

Alarmowy: 119

Policja: 110

Kierunkowy: 886

Międzynarodowy kod dostępu: 002

Całodobowa informacja turystyczna: 0800-011-765

Biuro Polskie w Tajpej: 02-7718-3300

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *