Najstarsza programistka na świecie ma 88 lat.

W wieku 81 lat Masako Wakamiya z Japonii 🇯🇵 napisała swoją pierwszą grę komputerową. Nauczyła się kodować dopiero po 60 roku życia.

Wakamiya kupiła swój pierwszy komputer w wieku 58 lat, kiedy została zmuszona do przejścia na emeryturę po kilkudziesięciu latach pracy w dużym banku. Wcześniej nigdy nie używała komputera. Skłonił ją do tego lęk przed samotnością: bojąc się izolacji w domu, postanowiła zaradzić temu poprzez chatowanie z innymi ludźmi. Mimo że ponad 20 lat temu kupno komputera było drogą inwestycją, a jego użytkowanie znacznie bardziej skomplikowane, Masako nigdy nie żałowała swojej decyzji. Moment, kiedy udało jej się skonfigurować nową maszynę, był jednym z najbardziej ekscytujących w jej życiu.

Podczas przemówienia TEDxTokyo, które wygłosiła w 2014 roku, opisała, jak rozpoczęcie przygody z komputerem nadało jej nowe poczucie celu. Pozwoliło na skontaktowanie się z innymi ludźmi w jej wieku i dołączenie do różych hobbystycznych klubów internetowych. Dzięki komputerowi poczuła, że na nowo wyrosły jej skrzydła.

Masako opowiada o swojej komputerowej pasji na konferencji TEDxTokyo.

Uczenie innych starszych ludzi o potencjale technologii stało się też jej nową życiową misją. Wakamiya wierzy bowiem, że technologia jest w stanie zaradzić społecznemu wykluczeniu i samotności u osób starszych. Nazwała siebie ,,misjonarką IT”. Rozpoczęła działalność wolontaryjną, mającą na celu uczenie seniorów obsługi komputera. Rozbudowała m.in. grę w programie Excel, w której starsze kobiety mogły tworzyć kolorowe wzory do użycia w ubiorach i akcesoriach, inspirowane tradycyjną sztuką japońską.

Masako razem z swoim wzornictwem stworzonym w Excelu. Źródło: NTD Media.

Nie skończyło się jednak tylko na Excelu i rozmowach internetowych. W wieku 81 Masako rozpoczęła także nową przygodę z kodowaniem. Motywacją dla niej był fakt, że nie ma praktycznie żadnych aplikacji i programów, które odpowiadałyby potrzebom seniorów. Napisała więc swoją własną prostą grę komputerową o nazwie Hinadan, która do 2021 roku została pobrana ponad 100 000 razy. Gra jest inspirowana japońską sztuką ubierania lalek o nazwie Hinamatsuri. Stała się przy tym najstarszym game developerem na świecie. Obecnie prowadzi witrynę internetową pełną samouczków dotyczących grafiki w programie Excel i innych przewodników dla starszych użytkowników komputerów. W 2023 roku kończy 88 lat.

Hinadan to gra, w której seniorzy mogą ubierać japońskie lalki. Źródło: mymodernmet

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *