Czy Tajwan to państwo? Najważniejsze informacje o wyspie

Chiny czy Tajwan? Krótkie FAQ na temat Tajwanu, które odpowie na większość twoich pytań dotyczących statusu wyspy.

Czy Tajwan to państwo?

Tajwan jest niezależnym państwem w każdym aspekcie, za wyjątkiem uznania międzynarodowego, oraz (częściowo) prawnego. Posiada własną walutę, czyli Nowy Dolar Tajwański. Ma też kilka języków urzędowych, terytorium (nad którym rząd Tajwanu posiada wyłączne prawo do stosowania przymusu), suwerenną władzę, wojsko, prawo obowiązujące całą ludność oraz populację wynoszącą 24 miliony.

Jednakże, zarówno konstytucja Tajwanu, będąca konstytucją Republiki Chińskiej z 1947 r. (z poprawkami w 2005), jak i rząd Chińskiej Republiki Ludowej uważa wyspę za część Chin. Dlatego też w oficjalnych stosunkach międzynarodowych Tajwan jest traktowany jako terytorium chińskie. Co więcej, politycy Tajwanu oraz Stanów Zjednoczonych, w celu uniknięcia konfliktu z Chinami, utrzymują taki stan oficjalny we wszelkich stosunkach dyplomatycznych. Powoduje to częste wykluczenie Tajwanu na arenie międzynarodowej. Jest on oficjalnie uznawany przez tylko kilka krajów, nie ma też wstępu do organizacji międzynarodowych, gdzie członkami mogą być tylko niezależne kraje. W innych przypadkach stosuje własne zabiegi nazewnicze: np. w Olimpiadzie Tajwan bierze udział pod nazwą „Chinese Taipei” (Chińskie Tajpej). Utrzymuje też nieoficjalne stosunki z innymi krajami, w tym z Polską.

Czy Tajwan jest uznawany przez Polskę?

Nie. Polska uznaje rząd Chińskiej Republiki Ludowej. W kontaktach z Tajwanem Polska unika sformułowań ,,państwo”, ,,kraj”, używa też oficjalnej nazwy „Republika Chińska”. Przedstawicielstwo Polski na Tajwanie nazwane jest ,,Biuro Polskie w Tajpej”, a jej szef nie jest ambasadorem, tylko dyrektorem. We wzajemnych kontaktach Polska i Tajwan nie korzystają z przywilejów i immunitetów należnych zagranicznym dyplomatom i ambasadorom.

Kto uznaje Tajwan?

Tajwan posiada bardzo mało dyplomatycznych relacji z innymi krajami. Najwięcej krajów, które uznają Tajwan, znajduje się w Ameryce Środkowej, i z reguły są niewielkich rozmiarów. Ilość uznających Tajwan krajów ciągle maleje. W 2024 roku, Tajwan uznają już tylko następujące kraje: Belize, Gwatemala, Haiti, Wyspy Marshalla, Palau, Paragwaj, Saint Kitts i Nevis, Saint Lucia, Saint Vincent i Grenadyny, Tuvalu, Watykan. Watykan jest jedynym krajem w Europie, który posiada oficjalne relacje dyplomatyczne z Tajwanem. Warto pamiętać też, że Tajwan i Chiny oficjalnie zgłaszają prawo do władzy nad sobą nawzajem, nie tylko Chiny nad Tajwanem. Z związku z tym nie jest możliwe uznawać i Chiny, i Tajwan.

Język chiński na Tajwanie

Chiński mandaryński jest językiem urzędowym Tajwanu od 1945 roku i jest najczęściej używanym językiem w kraju. W odróżnieniu jednak od Chin Ludowych, na Tajwanie używane są tradycyjne znaki. Co więcej, oficjalnie na Tajwanie uznaje się aż 16 języków! Są to głównie języki aborygeńskie. Oprócz chińskiego mandaryńskiego, na Tajwanie mówi się w tajwańskim (odmiana języka minnan lub hokkien), oraz w języku hakka. Nie wszystkie języki aborygeńskie są oficjalnie uznawane, ale ogólnie dzielą się na: Atayal, Seediq, Truku, Rukai, Saisiyat, Thao, Amis, Kavalan, Sakizaya, Paiwan, Bunun, Puyuma, Tsou, Kanakanavu, Saaroa, oraz Tao. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tajwańskich aborygenach, zapraszam tutaj.

Czy Tajwan jest bogaty?

Tajwan figuruje w pierwszej 15 krajów o najwyższym PKB, co czyni go jednym z najbogatszych krajów świata. Najważniejszym bogactwem Tajwanu jest jego unikalny w skali światowej przemysł technologiczny: tajwańska firma TSMC produkuje zdecydowaną większość globalnej podaży microchipów, a firma Foxconn jest największym na świecie producentem technologii.  

Tajwan

Czy Tajwan jest drogi?

Nie. Ceny w sklepach na Tajwanie są niewiele droższe od Polski, ale ceny w restauracjach i wynajmu są tańsze niż w Polsce. Podróżowanie na Tajwanie nie jest drogie, szczególnie w porównaniu z Koreą i Japonią.

Czy Tajwan jest w ONZ?

Nie. Co do zasady, tylko niezależne kraje mogą być członkami ONZ, co blokuje członkostwo Tajwanu. Jako Republika Chińska został on usunięty z ONZ w 1971 roku na rzecz Chin. Tajwan próbował na nowo stać się członkiem ONZ od nazwą „Tajwan”, ale próby są blokowane przez Chiny.

Czy Tajwan jest większy od Polski?

Nie. Odległość z północy na południe wyspy jest mniej więcej taka, jak z Warszawy do Zakopanego, a odległość między najbardziej szerokimi punktami jest mniejsza, niż między Warszawą a Białymstokiem. Tym niemniej jednak większość wyspy jest pokryta górami, stąd podróże z jednego końca na drugi mogą być utrudnione w niektórych przypadkach. Tajwan posiada też kilka niewielkich wysp. Więcej informacji na temat geografii Tajwanu uzyskasz tutaj.

Czy Tajwan jest bezpiecznym krajem?

Zdecydowanie tak, szczególnie dla zachodnich turystów, którzy darzeni są dużą sympatią. Kradzieże zdarzają się bardzo rzadko, a miejscowi zawsze służą pomocą. Bardzo rzadko zdarzają się też próby naciągania i oszustw. W ciągu 3 lat mieszkania na wyspie nie spotkałam się z nimi ani razu.

Czy Tajwan jest w NATO?

Nie, co do zasady nowymi członkami NATO mogą być tylko kraje europejskie. Japonia i Korea Południowa także nie są członkami NATO.

Czy Tajwan jest chiński?

Tajwan posiada silne wpływy kultury chińskiej, a zdecydowana większość mieszkańców przybyła na Tajwan z terenów dzisiejszych Chin Ludowych. Najczęściej używanym językiem jest też chiński mandaryński. Tym niemniej jednak Chiny Ludowe nie sprawują bezpośredniej władzy nad Tajwanem.

Czy Tajwan należał do Chin?

Tajwan znajdował się pod rządami chińskiej dynastii Qing w latach 1683 do 1895, kiedy to została ona zmuszona do oddania wyspy Japończykom. Warto jednak zaznaczyć, że Qing nigdy nie sprawowała władzy nad całym Tajwanem: dokonali tego dopiero Japończycy, którzy ostatecznie podporządkowali sobie wszystkie plemiona aborygeńskie. W 1945 Tajwan został oddany Republice Chińskiej i stan ten utrzymuje się na dzień dzisiejszy. W międzyczasie jednak to w Chinach zmieniła się władza. Więcej informacji na ten temat uzyskasz w moim poście dotyczącym historii Tajwanu.

Tajwan: obostrzenia Covid

Polacy mogą obecnie wjechać na Tajwan na ruchu bezwizowym niezależnie od statusu szczepień. Noszenie maseczki jest teraz tylko obowiązkowe w szpitalach i innych ośrodkach zdrowotnych. Obowiązek noszenia maseczki w środkach transportu zniesiono w kwietniu 2023. Wybierając się na Tajwan, warto pamiętać jednak o tym, że wielu Tajwańczyków i tak będzie nosiło maseczki w sklepach i na ulicy. Wynika to przede wszystkim z różnic kulturowych i innego podejścia do kwestii epidemicznych.

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *