Chińskie miasta-repliki
Niedawno było o tzw. chińskich miastach duchów, więc dziś opowiemy o jeszcze dziwniejszym chińskim zjawisku architektonicznym. Mowa o niemal identycznych replikach miast, najczęściej europejskich, które powstają w różnych regionach Chin.
Budownictwo ma olbrzymie znaczenie w chińskiej gospodarce: Chiny konstruują nowe miasta i dzielnice na potęgę, a forma tego bywa kuriozalna. Niektóre miasta są budowane z myślą o bogatszych rezydentach (nawet jeśli po dziś dzień stoją prawie puste) i są replikami sławnych miast europejskich. ,,Made in China” wchodzi na kolejny poziom.
Tak o to Chińczyk nie musi jechać do Paryża, bo wystarczy pojechać do Tianducheng w prowincji Zhejiang (na pierwszym zdjęciu), które (co zabawniejsze) jest też miastem duchów i brakuje tam mieszkańców. Tianducheng słynie z ponad stumetrowej repliki wieży Eiffela oraz kopii paryskich kamienic. A może komuś marzy się Wenecja? Nic trudnego! Zapraszamy do Florentia nieopodal Tianjin, gdzie możemy się przespacerować wzdłuż ,,weneckiego” kanału i zrobić zakupy (Florentia to w rzeczywistości 50-akrowa galeria handlowa). A może wycieczka do Anglii? Zapraszamy do Thames Town nieopodal Szanghaju (też niemal zupełnie puste). I wiele więcej.
Natomiast chyba najsłynniejszą repliką jest chińska wersja Hallstatt, austriackiego miasteczka górskiego wpisanego na listę UNESCO. Replika została otwarta w 2012 roku, a budowa kosztowała około 940 milionów dolarów; żeby było śmieszniej, austriacki burmistrz oryginalnego Hallstatt osobiście pojawił się na otwarciu i pogratulował wymiany kulturowej. Chińskie Hallstatt (tak nazywa się też w Chinach) ma swoją kopię kościoła, rynku, fontanny i pozostałych budynków w centrum. Jest obecnie jedną z najpopularniejszych destynacji turystycznych w Guangdong.
Zobacz także:
- Chińskie ,,miasta duchów”
- Skomplikowane życie seksualne pand
- Hangul, czyli niezwykła historia koreańskiego alfabetu
Zapraszam na stronę na Facebook’u Ciekawostki o Azji.
Źródła: insider, businessinsider, wikipedia/Hallstatt (China)