Koreański wiek: w Korei wszyscy jesteśmy starsi!
W Korei noworodek jest uważany za roczne dziecko.
Dokładne przyczyny tego obyczaju nie są znane, ale najpewniej wziął się stąd, że tradycyjnie okres 9 miesięcy ciąży uznaje się jako pierwsze 9 miesięcy życia, zaokrąglając je do całego roku. W Korei każdy z nas jest więc o rok starszy. Co więcej, następne lata życia nie liczy się od dnia urodzin, ale od początku roku (obecnie od 1 stycznia), tak samo, jak niegdyś w Chinach.
Rok urodzenia jest wyjątkowo ważny w koreańskim społeczeństwie, jako że panuje w nim znacznie większa hierarchia ze względu na wiek niż w krajach zachodnich. Dochodzi jednak przez to do nieco paradoksalnych sytuacji, jak w przypadku dziewczynki na zdjęciu. Urodziła się ona 31 grudnia 2018 roku, a już dzień później uznana była za dwulatkę. Według koreańskiej rachuby ma obecnie już 4 lata, mimo że według naszej rachuby ledwo skończyła 2.
Jednakże, w Korei już od lat 60-tych oficjalnie używa się zachodniego (międzynarodowego) wieku w dokumentach, szpitalach itd., a koreański wiek to już bardziej kwestia tradycji. Tradycyjny sposób liczenia wieku mógł (być może) przyczynić się do utrzymania bardziej restrykcyjnego prawa aborcyjnego w Korei Południowej, podobnego bardzo do polskiego kompromisu aborcyjnego (czyli legalna w trzech przypadkach), z tym że mężatka musiała mieć jeszcze zgodę męża na wykonanie legalnego zabiegu. Na początku 2021 aborcja w Korei została już zalegalizowana.
Zapraszam na stronę na Facebook’u Azjatyckie Ciekawostki
Źródła: voanews.com (zdjęcie), overseas.mofa.go.kr, hrw.org