Śnieżne małpy w gorących źródłach, czyli Japonia zimą
Japonia słynie z kwitnących wiśni, a pozostałe pory roku w tym kraju pozostają w cieniu jej pięknej wiosny. Niesłusznie: zimowa Japonia pełna jest tajemniczego uroku i bogatych atrakcji. Kąpiel w gorących źródłach wśród ośnieżonych szczytów, stoki narciarskie i ołtarze szinto w śniegu to jedne z licznych dostępnych opcji. Najbardziej charakterystycznym symbolem zimowej Japonii są słynne śnieżne małpy (japońskie makaki) kąpiące się w gorących źródłach w Nagano, czyli widok, którego trzeba doświadczyć przynajmniej raz w życiu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się o historii basenów dla małp i jakim cudem makaki zaczęły korzystać z gorących źródeł, zapraszam do przeczytania mojego artykułu dla Onet.pl.
Zimowe Nagano i śnieżne małpy: mój osobisty przewodnik
1.Który bilet kolejowy jest najlepszy?
Niezależnie od tego, czy wybieramy się z Kioto czy Tokio, polecam zakupienie Hokuriku Arch Pass, jeśli nasz cel podróży to Tokio, Nagano, Kanazawa czy (oraz) Kioto. Zakupiłam ten bilet w 2024 roku i zdecydowanie zaoszczędziłam, ponieważ Japan Rail Pass, z którego zazwyczaj korzystają turyści, znacznie podrożał jesienią 2023 roku. W związku z tym polecam zainteresować się lokalnymi biletami dłuoterminowymi, jeśli wybieramy się do Japonii i nie zamierzamy naraz zwiedzić całego kraju.
Obecnie Hokuriku Arch Pass kosztuje 30 000 jenów, czyli niecałe 800 złotych (w styczniu 2024 roku zapłaciłam ok. 25 000 jenów). Możemy korzystać z niego 7 dni. Dla porównania, obecnie JR Pass kosztuje aż 70 000 jenów za 7 dni, czyli ponad dwukrotność ceny Hokuriku Pass!
Hokuriku Arch Pass kupujemy przed naszym wyjazdem, jest bowiem wtedy tańszy. Przy zakupie biletu online podajemy datę i miejsce odbioru biletu (np. lotnisko w Tokio). Bilet odbierzemy w automacie na stacji: w razie wątpliwości możemy zapytać obsługę stacji lub lotniska. Bilet jest ważny w datach, które wybraliśmy przy zakupie. Przejazd shinkasenem z Tokio do Nagano zajmuje około półtorej godziny. Jeśli zakupiliśmy Hokuriku Pass lub inny bilet długoterminowy, nie musimy rezerwować miejsca w pociągu.
Jeśli planujemy wybrać się tylko do Nagano z Tokio i wrócić, możemy zakupić zwyczajny bilet, lub poszukać innego biletu długoterminowego. System kolei w Japonii jest dosyć skomplikowany ze względu na różnorodność prywatnych przewoźników, niestety, zdecydowanie polecam dokładne zapoznanie się z różnymi opcjami biletowymi, bo możemy wtedy zaoszczędzić naprawdę dużą ilość pieniędzy. Osobiście szukałam informacji na ten temat na stronie Japan Guide.
2. Z Nagano do Jigokudani Snow Monkey Park w Yudanaka, czyli parku, gdzie zobaczymy śnieżne małpy w onsenie
.
Kiedy dojedziemy do Nagano, możemy zakupić Snow Monkey Pass na stacji. Obejmuje on pociąg lub bus do pobliskiej miejscowości Yudanaka (湯田中) i bilet wstępu do parku Jigokudani (地獄谷雪猴公園), w którym spotkamy kąpiące się w onsenie małpy. Ma on dwudniową ważność i jest dostępny w okresie od grudnia do kwietnia. Yudanaka jest maleńkim miasteczkiem, w którym znajduje się park.
.
Dojazd pociągiem do Yudanaka ze stacji Nagano zajmuje około 30 minut. Uwaga: pociąg Nagano-Yudanaka nie jest obejmowany przez Hokuriku Pass, polecam więc zakupić Snow Monkey Pass, lub kupić bilet osobno.
Po drodze do Yudanaka znajduje się mała miejscowość Obuse (小布施町), w którym znajduje się muzeum słynnego japońskiego artysty Hokusai. Jest on autorem ikonicznego ukiyo-e (japońskiego drzeworytu) o tytule „Wielka fala w Kanagawie”. Hokusai mieszkał w Obuse, gdzie możemy zobaczyć teraz kolekcję jego dzieł.
Yudanaka sama w sobie jest uroczym miasteczkiem, w którym możemy znaleźć zakwaterowanie z onsenem. Polecam przenocować w Yudanaka i udać się do parku jak najwcześniej rano, aby uniknąć tłumów turystów.
Na początek krótka informacja: czym jest onsen?
.
Słowo „onsen” (温泉) jest pochodzenia chińskiego i dosłownie oznacza „źródło gorącej wody” (o różnicach w języku chińskim i japońskim przeczytasz tutaj). Onseny w Japonii tworzą się naturalnie ze względu na aktywność wulkaniczną. W wielu miejscach możemy skorzystać z kąpieli w naturalnym środowisku, lub udać się do łaźni.
Czy można kąpać się z małpami w onsenie?
.
Niestety, nie jest to możliwe w parku, i nawet nie polecam próbować, bo nie byłoby to do końca bezpieczne. Małpy są przyzwyczajone do obecności ludzi, nie oznacza jednak, że nie będą do nas wrogo usposobione, jeśli zanadto się zbliżymy. Co więcej, nie są to specjalnie czyste stworzenia. Śnieżne małpy odwiedzimy w specjalnie wyznaczonym dla nich osobnym onsenie w górach. W okolicy jest dla nas dostępny onsen Kourakukan, do którego czasem mogą zawitać makaki, jednak możliwość kąpieli z nimi jest raczej kwestią przypadku.
Czy mogę karmić małpy?
.
Nie: wnoszenie jedzenia do parku jest zakazane. Nie polecam karmić małp, ponieważ mogą zrobić się agresywne. Małpy w parku są dokarmiane przez nadzorców, aby zachęcić je do przebywania w okolicy turystów, regularnie więc przychodzą. Nie musimy martwić się o ich obecność. Jedyne, czego potrzebujemy, to ciepłe ubranie i aparat fotograficzny.
Czy trudno jest dotrzeć do parku?
Jako że idziemy zimą, należy bardzo ciepło się ubrać, szczególnie, jeśli mamy szczęście i spadł śnieg. Wtedy przydadzą nam się też porządne buty, będziemy bowiem chodzić po lesie. Spacer od wejścia parku do onsenu z makakami zajmuje około 30 minut. Przez większość czasu będziemy chodzić po płaskim. W Yudanaka jest też autobus miejski, który podjeżdza pod park. W związku z tym dotarcie do parku nie jest trudne. Jeśli nie kupiliśmy Snow Monkey Pass, bilet zakupimy przy wejściu: kosztuje 800 jenów (ponad 20 złotych).
3. Nagano: szlak Togakushi
Śnieżne małpy nie są jedyną atrakcją Nagano. Warto pamiętać, że znajdujemy się w samym sercu tzw. japońskich Alp, w związku z czym zachęcam do skorzystania z okolicznych stoków narciarskich lub szlaków górskich.
Co więcej, okolice Nagano cechują się własną kuchnią: polecam skosztować miejscowego makaronu soba oraz zakupić pyszne słodycze z jadalnych kasztanów.
Szlak pięciu świątyń Togakushi (Togakushi 5 shrines trail)
Góra Togakushi to święte miejsce dla religii szinto, obdarzone bogatą przyrodą i kulturą liczącą tysiące lat. Jest też domem dla ikonicznej Dzięki bezpośredniemu połączeniu autobusowemu ze stacji Nagano dojedziesz tam w około godzinę, jest więc to idealna jednodniowa wycieczka. Bus odjeżdża około co godzinę, począwszy od 7 rano.
Na pięć świątyń składają się: Hokosha (dolne świątynie), Hinomikosha, Chusha (środkowe świątynie), Kuzuryusha i Okusha (górne świątynia). Hokosha, Chusha i Okusha znajdują się w odległości około 2 km od siebie, podczas gdy Hinomikosha znajduje się w pobliżu Hokosha, a Kuzuryusha obok Okusha. Wejście do świątyń jest bezpłatne. W okolicy dolnych świątyń znajdują się restauracje, w których możemy zjeść obiad.
Słynna aleja cedrowa znajduje się przed wejściem na najwyższą świątynię Okusha. Drzewa te mają około 400 lat. Najbardziej charakterystycznym elementem jest brama Zuishinmon.
.
Spacer z Hokosha do Okusha zajmuje około 2 godzin, należy więc pamiętać o dobrych butach. Całość szlaku zajmie nam około 5 godzin, wliczając w to obiad i zatrzymywanie się na zdjęcia. Sam szlak nie jest wymagający: najostrzejsze podejście będzie nas czekało od końca alei cedrowej do Okusha, jest ono jednak bardzo krótkie.
Warto pamiętać, że ostatni autobus z Togakushi Chusha do Nagano odjeżdża około godziny 17 (styczeń 2024). Należy więc rozpocząć wycieczkę rano, jeśli chcemy zwiedzić wszystkie świątynie.
Na początku wycieczki polecam wysiąść na Hokosha, przystanek wcześniej niż Chusha, i zacząć właśnie od pięknej świątyni Hokosha, do której wspinamy się po schodach. Dalszy szlak w stronę Chusha prowadzi na prawo od świątyni.
Interesują cię mniej znane miejsca na podróż w Azji Wschodniej? Zapraszam do Korei Południowej.