Złota stolica Korei Południowej: Gyeongju
Seul oraz Busan to obecnie najpopularniejsze miasta Korei Południowej oraz obowiązkowa destynacja dla każdego turysty odwiedzającego ten kraj. Jednakże, warto poznać także inną Koreę, spokojniejszą, wiejską, oraz bogatą w starożytną historię. Dzisiaj opowiem wam o Gyeongju-si, byłej stolicy jednej z najważniejszej koreańskiej dynastii Silla, zwaną też Złotym Miastem.
Gdzie leży Gyeongju i jak się tam dostać?
Gyeongju leży zaledwie 20 minut pociągiem na północny-wschód od Busan. Dlalego też najlepiej jest odwiedzić je po drodze lub z tego miasta. Jeśli jedziesz z Seulu, podróż pociągiem zajmie około 2,5 godziny.
Niestety, jest też mały minus: dworzec w Gyeongju znajduje się aż 20 minut jazdy autem z miasta. W tym przypadku konieczne jest wzięcie taksówki, która kosztować może około 15 000 wonów, czyli mniej więcej 50 złotych.
Na miejscu polecam wynająć rower: Gyeongju jest niewielkie, ale zdecentralizowane, i wiele atrakcji miasta znajduje się za daleko, aby przejść je pieszo. Komunikacja miejska nie jest natomiast aż tak dobrze rozwinięta, jak w Busan czy w Seulu. Gyeongju jest zwyczajnie przyjemne dla jazdy rowerem: znajduje się w nim wiele ścieżek rowerowych, posiada przyjemny wiejski klimat, jest przejezdne i małych rozmiarów.
Wyjątkiem jest świątynia Bulguksa oraz grota Seokguram, które dla niektórych mogą być nieco za daleko na przejazd rowerem. W związku z tym wystarczy przejechać się autobusem.
Wiosenna sceneria szczególnie sprzyja pieszym i rowerowym wycieczkom po okolicy.
Krótko o historii miasta.
Położone w Gyeongsangbuk-do, Gyeongju było stolicą dynastii Silla, która istniała przez prawie 1000 lat od 57 p.n.e. do 935 r. n.e. U szczytu swojej potęgi rządziła prawie całą Koreą, za wyjątkiem jej zachodniego wybrzeża. W tym czasie Gyeongju było czwartym co do wielkości miastem na ŚWIECIE. Wyobraźcie to sobie: czwartym największym miastem na całym świecie! To właśnie ta koreańska dynastia była jedną z najbardziej kulturowo i cywilizacyjnie rozwiniętych w ciągu całej historii Korei. Zanim nastała epoka stołecznej historii Seulu wraz z wzrostem potęgi dynastii Joseon w XIV wieku, śmiało można powiedzieć, że to właśnie Gyeongju było bijącym sercem cywilizacji koreańskiej. Dzięki temu jest ,,żywym muzeum”, obfitującym w stare grobowce, zabytki i ślady dawnej chwały.
Gyeongju miało szczęście: po upadku dynastii i przeniesieniu stolicy do Seulu, dziedzictwo miasta zostało zapomniane i zagrzebane pod ziemią, gdzie ocalało przed rabusiami i buldożerem. W drugiej połowie XX wieku archeolodzy wykopali tutaj najprawdziwsze skarby: zbroje, figurki buddyjskie, złotą biżuterię, korony maripangów, czyli królów Silla, nawet artefakty z innych krajów, z którymi Silla utrzymywała kontakty dyplomatyczne, takimi jak Persja. To ze względu na bogactwo złotych ozdób, świadczących o dawnej świetności miasta, nazywane jest ono często ,,złotym miastem”.
Dynastia Silla jest też ciekawym przypadkiem z perspektywy historii kobiet: znana jest jako najbardziej liberalna wobec kobiet ze wszystkich koreańskich dynastii. Kobiety Silla mogły dziedziczyć majątek, a matrilinearne rodziny współistniały z patrilinearnymi. Charakteryzująca się ściśle hierarchicznym i arystokratycznym porządkiem, oraz bardzo przywiązana do nauk buddyjskich, Silla była rządzona aż trzy królowe, wybrane ze względu na brak męskiego potomka w dominującej rodzinie królewskiej. Jedna z nich, królowa Seondeok (632 – 647 r.n.e.), odpowiada za budowę najstarszego obserwatorium astronomicznego w całej Azji: wieży Cheomseongdae, którą można zobaczyć w Gyeongju i która została wpisanę na listę UNESCO.
Gyeongju to także kulinaria: miasto jest domem dla wielu wyśmienitych restauracji i kawiarni, często umieszczonych w tradycyjnej zabudowie.
Okolica Gyeongju obfituje w ślady swojej buddyjskiej historii. Znajdziemy tutaj statuy i świątynie o ponad tysiącletniej historii. Niektóre z posągów Buddy nie mają głów: jest to pamiątka neo-konfucjańskiego fundamentalizmu dynastii Joseon, która chciała usunąć w Korei ślady buddyzmu.
Co należy zobaczyć?
Znacznie więcej, niż myślisz: ta niewielka mieścina obfituje w interesujące świątynie i muzea w okręgu kilkunastu kilometrów. Jeśli zamierzasz zobaczyć wszystkie ważniejsze zabytki miasta, polecam spędzić w nim minimum 2 noce, czyli ogółem trzy dni.
Grobowce Daereungwon
Tajemnicze pagórki o obłym kształcie przez setki lat pozostawały miejscową zagadką, aż do rozpoczęcia prac archeologicznych w latach 70-tych. W 1973 roku z jednego kopca znanego jako Cheonmachong wydobyto koronę i inne relikwie. Na wisiorku siodła, który znajdował się w środku, namalowano latającego konia, zwanego Cheonma. Od niego właśnie kopiec wziął swoją nazwę. Obecnie jest jedynym kopcem otwartym do zwiedzania, w którym można zobaczyć grobowiec i wiele starożytnych relikwi.
W Daereungwon znajduje się ponad dwadzieścia grobowców, małych i dużych, w których pochowani są królowie, królowe i inni dworscy urzędnicy. Warto pamiętać, że wspinanie się na nie jest surowo wzbronione, i wiąże się z ryzykiem dużej grzywny.
Obserwatorium Cheomseongdae
Wspomniane wyżej Cheomseongdae to najstarsze zachowane obserwatorium astronomiczne w Azji, a być może nawet na świecie. Konstrukcja i kształt wieży nie zmieniły się przez około 1300 lat. Ma ono około 10 metrów i została zbudowana z 365 kawałków granitu, reprezentujących liczbę dni w miesiącu.
Pałac Donggung i staw Wolji
Donggug to pozostałości pałacu królewskiego znanego kiedyś jako Anapji. Wchodził w skład kompleksu pałacowego Silla, zbudowanego na rozkaz króla Munmu w 674 roku n.e. Niestety, po upadku Silla popadł w ruinę. Częściową rekonstrukcję rozpoczęto w 1974 roku, i z 26 budynków na nowo odbudowano 3.
Donggung jest szczególnie popularne wieczorem, kiedy nad stawem zapalane są światła. Wokół pałacu znajduje się kilkanaście drzew wiśni, które pięknie zakwitają wiosną.
Stara zabudowa Gyochon
Gyochon był domem dla Gukhak, będącej jedną z najstarszych akademii w Korei, założonej w 682 roku. Obecnie znajduje się tam akademia konfucjańska Gyeongju Hyanggyo, założona w czasach późniejszej dynastii Goryeo. Dokładna data jej założenia nie jest znana, może jednak mieć ona około tysiąca lat.
W wiosce znajdował się kiedyś pałac królewski Silla znany z historii miłosnej między księżniczką Yoseok a mnichem Wonhyo. Od siebie natomiast dodam, że miejsce jest po prostu urocze.
Most Woljeonggyo
Znajduje się on przy Gyochon i prowadzi na drugą stronę rzeki. Nie jest on co prawda historyczną atrakcją, został bowiem skonstruowany dopiero w 2018 roku. Ma za zadanie jednak oddać ducha miasta i zastąpić niegdyś znajdujący się tam historyczny most. Jest to jedno z ładniejszych miejsc do odwiedzenia szczególnie wieczorem. Na pewno natrafisz na ten most, przejeżdzając z Gyochon do Narodowego Muzeum Gyeongju.
Narodowe Muzeum Gyeongju
Jest to skarbnica wiedzy o całej historii dynastii Silla, gdzie zobaczymy relikty zebrane z miejscowych wykopalisk. Jest ich tam ponad 80 tysięcy! Dopiero zwiedzenie tego muzeum uświadamia ogrom cywilizacji Silla i tego, jak wiele z jej artefaktów udało się zachować. Obok muzeum znajduje się też dzwon króla Seongdeoka. Jest to największy dzwon w Azji, ma bowiem aż trzy metry wysokości i waży 25 ton!
Dodam też, że przejażdżka rowerem do muzeum jest wyjątkowo przyjemna: trasa przebiega wzdłuż rzeki, a po drodze miniemy most Woljeonggyo.
Góra Namsan w Parku Narodowym Gyeongju
Jest to bardzo prosty szlak na południe od pałacu Donggung, który obfituje w fantastyczne widoki. Jako że byłam tam w kwietniu, cały Park obfitował w kwitnące kwiaty. Szczególnie warte zwrócenia uwagi są posągi Buddy w skale. Niestety, podczas mojego pobytu szlak do nich był zamknięty. 🙁
Świątynia Bulguksa i grota Seokguram
Warto pamiętać, że Gyeongju to ważny ośrodek koreańskiego buddyzmu. Zarówno świątynia Bulguksa, jak i znajdująca się około 30 minut pieszo od niej słynna grota Seokguram to obowiązkowe miejsca do odwiedzenia w Gyeongju.
Konstrukcja groty Seokguram rozpoczęła się już w 742 roku. Razem z Bulguksą została wpisana na listę UNESCO w 1995 roku. Utrzymywanie jej w dobrym stanie jest wyjątkowo trudne ze względu na wilgoć i przecieki. Po dziś dzień pozostaje jednak arcydziełem sztuki buddyjskiej. Niestety, w środku nie można robić zdjęć.
Świątynia Bulguksa to jedno z najpiękniejszych zabytków sakralnych w całej Korei. Zbudowana została już w VIII wieku naszej ery. Jest także naprawdę dużym budynkiem, który zaskoczył mnie swoim ogromem.
Interesujesz się Koreą? Zapraszam do mojej sekcji ciekawostek o Korei.