10 najtrudniejszych chińskich znaków

Chińskie znaki uchodzą za najbardziej złożony system pisma na świecie. Zastanawiałeś/aś się kiedyś, jak wyglądają najbardziej skomplikowane znaki w tym i tak bardzo trudnym języku? Przygotowałam listę 10 najtrudniejszych z nich do napisania. Przygotuj się na zanurzenie się w świat skomplikowanych, gęsto zapisanych kresek: aby było jeszcze ciekawiej, w tym poście znajdziesz zarówno tradycyjne znaki używane na Tajwanie, jak i ich uproszczoną, chińską wersję.

Zapraszam na mój substack do nauki chińskiego dla osób średnio- i zaawansowanych.

10 – 龜 (Guī): Żółw – 16 kresek


龜 jest popularnym znakiem, który się aż z 16 kresek. Jeśli przyjrzysz się uważnie, zobaczysz, że rzeczywiście przypomina on żółwia! Tak naprawdę nawet wiele dorosłych osób na Tajwanie miałoby trudności z poprawnym napisaniem tego znaku. Chińczycy z kolei znają jedynie jego uproszczony odpowiednik: 龟.

9 – 鑰 (Yào): Klucz – 25 kresek


„Klucz” jest niezwykle prostym i podstawowym słowem, jednak nie na Tajwanie. Dzięki 25 kreskom jest jednym z najtrudniejszych wśród popularnych znaków. Jego uproszczona wersja używana w Chinach to 钥.

8 – 籲 (Yù): Apelować do kogoś; Błagać – 32 kreski


Dodajemy już 7 dodatkowych kresek! Czy zauważyłeś/aś, że zarówno 籲, jak i 鑰 mają ten sam pierwiastek – 龠 (yuè). 龠 ze swoimi 17 kreskami wyróżnia się jako chiński klucz z największą liczbą kresek! Jego pierwotne znaczenie to “flet”.

7 – 麤 (Cū): Szorstki – 33 kreski


麤 tworzy się poprzez trzykrotne powtórzenie znaku 鹿 (lù), oznaczającego „jeleń”. Dlaczego kilka jeleni to szorstkość? Jest to najpewniej zapożyczenie ze względu na taką samą wymowę z innym słowem także oznaczającym “szorstki”, czyli 粗.

6 – 齉 (Nàng): zapchany nos – 36 kresek


齉 ma tak wiele kresek, że na komputerze mogą się one wydawać nie do rozróżnienia. Na szczęście znak ten ma ograniczone zastosowanie we współczesnym języku chińskim. Niemniej jednak jest wyjątkowo piękny. Jest to tzw. znak fonosemantyczny, gdzie pierwszy element 鼻 oznacza nos, a drugi 儾 (ale bez początkowego 亻) sugeruje wymowę całego znaku.

5 – (Zhāo cái jìn bǎo): „Niech bogactwa i skarby wejdą do domu” – 39 kresek


Jest to bardzo wyjątkowy znak. Powstał z połączenia czterech innych znaków, które razem tworzą idiom – 招財進寶 (Zhāo cái jìn bǎo) (uproszczony to 招财进宝). Jeśli spojrzysz uważnie, to rozróżnisz te znaki w kolejności od dolnej prawej. Kombinację tę można z grubsza przetłumaczyć jako „Witajcie w domu, bogactwo i skarby”. Znak ten ma więc zaprosić bogactwo do naszego domu. To charakterystyczne połączenie często można zobaczyć jako ozdobę lub elegancko namalowane na zwojach kaligraficznych, często umieszczanych na drzwiach podczas obchodów Księżycowego Nowego Roku. Niestety, nie jest on możliwy do napisania na komputerze.

4 – 龘 (Dá): Znak opisujący lecącego smoka – 48 kresek


Podobnie jak 麤, 龘 tworzy się poprzez trzykrotne powtórzenie znaku 龍 (lóng), co oznacza „smok”. Samo napisanie 龍 może być dość trudne, więc w wersji uproszczonej znak ten jest dużo prostszy: 龙. Co ciekawe, w uproszczonym chińskim 龘 zachował tę samą formę. Jest tak zapewne dlatego, że jest to rzadko występujący znak.

3 – 䨻 (Bèng): Uderzenia piorunów – 52 kreski

.

Tym razem powtarzamy ten sam znak aż cztery razy! 䨻 tworzy się poprzez użycie znaku 雷 (léi), co oznacza „grzmot”, aż cztery razy z rzędu. Na szczęście znak 雷 jest stosunkowo prosty do zapisania, ponieważ składa się z kluczy 雨 i 田, oznaczających kolejno “deszcz” i “pole”.

2 – (Biáng): rodzaj makaronu – 58 kresek

Znak ten jest zazwyczaj uważany za najtrudniejszy „prawdziwy” chiński znak. Reprezentuje rodzaj chińskiego makaronu wywodzącego się z kuchni w prowincji Shaanxi, znanego jako makaron Biáng Biáng. Chociaż jest uznawany za prawidłowy znak, nie pojawia się we współczesnych chińskich słownikach, a wpisanie go na komputerze nie jest obecnie możliwe.

1 – (Huáng): nieznane znaczenie – 172 kreski


Jest to chyba najbardziej skomplikowany znak, jaki stworzono. Jego wymowa i znaczenie były przedmiotem ciągłych debat, ponieważ twórca znaku pozostaje tajemnicą. Jedna z teorii sugeruje, że przedstawia on obraz Niebios. Piękno takich znaków polega jednak na tym, że zachęcają do osobistej interpretacji. Niektórzy uważają, że znak ten jest tylko wymyślonym nonsensem, ale zdaniem innych to starożytny taoistyczny symbol magiczny używany do odpierania zła, rzucania zaklęć i leczenia.

Tradycyjnie taoiści zwykli wymyślać skomplikowane talizmany składające się z wielu znaków (pomyśl o słowie „abrakadabra”, ale na znacznie większą skalę). Jeśli przyjrzymy się bliżej, zobaczymy, że znak ten składa się z wielu innych, takich jak: 鹿 (jeleń), 山 (góra), 風 (feniks), 雷 (piorun), 龍 (smok) i inne. Pokazuje to, że znaki mogą być prawdziwą zabawą: każdy może stworzyć własny.

Lista ukazała się na blogu: Bubble Tea Island

One Comment

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *